Е - 20 1/9
ПЛАН РОБОТИ
з предмета Історія України
зі здобувачами освіти
на період карантину
19.01.2021
Розділ 4. ВСТАНОВЛЕННЯ Й УТВЕРДЖЕННЯ КОМУНІСТИЧНОГО ТОТАЛІТАРНОГО РЕЖИМУ В УКРАЇНІ
Урок 28. Формальний та реальний статус УСРР у “договірній федерації” радянських республік. Християн Раковський. Утворення СРСР: наслідки для України.
Статус України в СРСР. Адміністративно-територіальний поділ УСРР.
У травні 1925 р. відбувся IX Всеукраїнський з’їзд Рад, який затвердив новий текст Конституції УСРР. У ньому юридично закріпили новий статус УСРР як союзної республіки у складі СРСР, визначили компетенцію і функції союзних та республіканських владних структур. Вищим органом законодавчої влади був Всеукраїнський з’їзд Рад, однак початково всі рішення приймалися партійними структурами. У перервах між з’їздами діяв Всеукраїнський центральний виконавчий комітет (ВУЦВК). Органом виконавчої влади став Раднарком України. Для безпосереднього керівництва окремими галузями державного управління створювали народні комісаріати. П’ять наркоматів, що визначали головні функції держави, — закордонних справ, військовий, морський, зовнішньої торгівлі, шляхів сполучення, пошти і телеграфу — були загальносоюзними, тобто керувалися центром; п’ять — народного господарства, продовольства, праці, фінансів, робітничо-селянської інспекції — союзно-республіканськими. Усі інші галузі державного управління, зокрема освіта, соціальне забезпечення населення, охорона здоров’я, належали до компетенції союзних республік.
УСРР була другою після Росії за чисельністю населення і територією республікою Радянського Союзу. У 1925 р. тут проживало 28 млн осіб. Столицею УСРР став Харків, управління здійснювали за триступеневою системою центр-округа-район. Було сформовано 41 округу та 706 районів, а у місцях компактного проживання неукраїнського населення створено 12 національних районів і 538 сільських рад — болгарських, грецьких, єврейських, німецьких, польських тощо. В 1924 р. у складі УСРР утворили Молдавську Автономну Соціалістичну Радянську Республіку (Молдавську АСРР). До неї, окрім молдавського населення, котре проживало на Лівобережжі Дністра, були приєднані кілька районів Одещини та Поділля, де мешкали переважно українці. У Молдавській АСРР тоді проживало більше 545 тис. осіб. її утворення було продиктоване насамперед мілітаристськими планами Москви, яка формувала правничі засади для приєднання усієї Молдови, що перебувала у складі Румунії. Натомість на Кримському півострові у жовтні 1921 р. було утворено Кримську Автономну Соціалістичну Радянську Республіку (Кримську АСРР) у складі Російської СФРР.
Входження УСРР до СРСР неоднозначно оцінювали сучасники тих подій і дослідники. З одного боку, структура СРСР не давала змоги різним народам на власний розсуд влаштовувати свої справи. Остаточні рішення, що стосувалися України, і надалі ухвалювалися у Москві, а не у Харкові. Проте українці мали територію, державні та громадські структури — основи для майбутнього відокремлення України. Право на національно-культурне життя отримало і неукраїнське населення, котре здавна компактно тут проживало. Проте без утворення в період української революції УНР більшовики навряд чи погодилися б на існування УСРР.
1. Які органи влади УСРР утворилися відповідно до Конституції?
2. Охарактеризуйте адміністративно-територіальний поділ УСРР.
3. Чим керувався московський центр, утворивши Молдавську АСРР?
Населення УСРР (1925 р.)
Населення Молдавської АСРР (1925 р.) 545 тис. осіб
1. Проаналізуйте діаграми. Запропонуйте свої висновки.
Коли в Україні окуповані більшовицькою Росією землі були включені до складу СРСР, ...
з Ірландської Вільної держави були виведені останні підрозділи британських військ.
Фільм «День в історії. Створення СРСР та Конституції СРСР»:
https://www.youtube.com/watch?v=2p7PGaQyeSo.
Підсумуйте свої знання
1. Запам’ятайте дати і події, пов’язані з ними:
- 30 грудня 1922 р. — І з’їзд Рад проголосив Декларацію про створення СРСР;
- 31 січня 1924 р. — II з’їзд Рад СРСР прийняв Конституцію СРСР;
- травень 1925 р. — затверджено Конституцію УСРР.
2. Поясніть значення понять: «договірна федерація», автономізація, конфедерація, федерація, Всеукраїнський з’їзд Рад.
3. Складіть історичну довідку «Україна в складі СРСР».
4. «Договірна федерація — система рівноправних відносин чи пастка для українців».
Займіть позицію. Свій вибір аргументуйте.
7. Яким було міжнародне становище УСРР? 8. Які зміни в державному статусі України відбувалися в 1919—1923 рр.? 9. Охарактеризуйте основні особливості процесу створення СРСР. 10. Яким був статус України у складі СРСР?
11. Чи могла радянська Україна не увійти до складу СРСР і зберегти свій статус незалежної радянської республіки? Обґрунтуйте свою точку зору. 12. Чим сталінський проект автономізації відрізнявся від проекту представників радянських республік та В. Леніна?
Відповіді надсилати:
Електронна адреса: larapronchakova@gmail.com
Viber https://invite.viber.com/g2=AQBxgYiwUTqOVEs4hIIabi8bB035I8VFjf6vWqO3OIx42XSJDOzdk3sigyzLG5eK
Розділ 4. ВСТАНОВЛЕННЯ Й УТВЕРДЖЕННЯ КОМУНІСТИЧНОГО ТОТАЛІТАРНОГО РЕЖИМУ В УКРАЇНІ
Урок 29. Антибільшовицький повстанський рух. (Холодноярська республіка та інші). Масовий голод 1921–1923 рр. Впровадження непу в УСРР.
1. Прочитати параграф 21 Підручник з Історії України (рівень стандарту). 10 клас. Гісем О. В. - Нова програма
https://history.vn.ua/pidruchniki/ukraine-history-10-class-2018-gisem-standard-level/22.php
2. Дайте відповідь на запитання письмово:
1. Які губернії УСРР охопив голод у 1921—1923 рр.? 2. Якою була кількість померлих від голоду 1921—1923 рр. в Україні? 3. Чим у 1921 р. було замінено продрозкладку? 4. Коли було завершено відбудову сільського господарства і промисловості України? 5. Хто очолював РНК УСРР до 1923 р.?
6. Наведіть факти, що характеризують політику радянської влади під час голоду 1921—1923 рр. 7. До чого призвели факти замовчування українським радянським керівництвом голоду в Україні в 1921—1923 рр.? Чи можна було уникнути голоду? Чому це не було зроблено партійним керівництвом України? 8. Якими були причини запровадження, мета й основні заходи впровадження непу? Якою була роль непу для збереження радянської влади? Чим неп відрізнявся від політики «воєнного комунізму»?
4. Виконати самостійну роботу:
Виконати самостійну роботу до 29 січня
3. Відповіді надсилати:
Електронна адреса: larapronchakova@gmail.com
Viber https://invite.viber.com/g2=AQBxgYiwUTqOVEs4hIIabi8bB035I8VFjf6vWqO3OIx42XSJDOzdk3sigyzLG5eK
Немає коментарів:
Дописати коментар